Güney Afrika’da safari

Kategori: Genel
Yazan:
Tarih: 04 Haziran 2010

Kruger Milli Parkı

Safari gerçekten müthiş bir deneyim. Daha  10 yaşımıza varmamışken, hayvanat bahçelerinde kafeslerde gördüğümüz hayvanları, kendi doğal ortamlarında görmek ayrı bir heyecan katıyor doğrusu.
Eğer şanslıysanız, bu safari turunda “Büyük beşli”yi görebilirsiniz. “Büyük beşli” adı, avcıların avlanması en zor aslan, fil, leopar, bizon ve gergedana verdikleri isim. Burda fil ve bizon sayısı oldukça fazla olduğundan görmek zor değil fakat diğerlerini görebilmek gerçekten şans gerektiriyor.
Burası tam bir cümbüş havasında. Zebradan antilopa, su aygırından yaban domuzuna, kartaldan timsaha, babundan zürafaya, albatrostan sırtlana yüzlerce değişik hayvanla karşılaştık. Bunları sürüleriyle birlikte orlarken, su birikintisinden su içerken, koşarken, zıplarken ve yatarken seyrettik.
Bu safaride görüp öğrendiğim şeyler sadece bunlarla sınırlı değil tabiki. Örneğin bizim sevimli gayet sakin bildiğimiz filler, motorlu araçlardan hiç hoşlanmazlarmış özellikle yanlarında yavrusu da varsa bunu bi tehdit  olarak algılar ve saldırabilirmiş. Rehberimizin bize söylediğine göre, eğer bir fil kulaklarını hızlı bir şekilde açıp kapatırsa bu sinirlendiği anlamına geliyormuş ve ondan mümkün olduğunca hızlı bir şekilde uzaklaşmak gerekiyormuş. Aslında ilk anlattığında bana pek inandırıcı gelmedi fakat fotoğraf çekmek için durduğumuzda karşıda su içen filin önce kulaklarını hızlı hızlı açıp kapaması ve ardından üzerimize doğru koştuğu sırada rehberimizin aniden arabayı çalıştırıp ordan son sürat kaçmamız beni ikna etmeye yetti doğrusu.

Kruger'de Bir Fil

Başka bir uyarıda hayvanlara yiyecek vermeme konusunda yapılıyor. Bunun sebebide kısa sürede insanların verdikleri yiyeceklere bagımlılık kazanıp saldırganlaşıyorlarmış e tabi korucularında onları vurmaktan başka çareleri kalmıyor. Eğlenmek için geldiğimiz bir yerde katliam yapmak istemeyiz değilmi?
Size bir de sıtma tehlikesinden bahsetmek isterim. Kruger’de sıtma tehlikesi bulunmakta fakat kuru mevsimde gayet düşüktür. Siz genede burdan çıkarken sıtma aşınızı olun derim size. Eğer aşıdan korkuyorsanız bilmiyorum başka bi yöntemi varmı bazılarından sinkovla idare ettiklerini duymuştum. Tabi ne kadar idare eder sizi korur bilemem. Ama kesinlikle sıtma konusunu atlamayın bunu bilen bir uzmana danışın.

Yorum yapın