Kenya’nın Başkenti Nairobi…

Kategori: Genel
Yazan:
Tarih: 04 Haziran 2010

Nairobi’ye gittiğiniz de öncelikli olarak Nairobi’lilerin Bomas adını verdikleri geleneksel evlerine uğrayıp; o geleneksel müziklerini, danslarını ve yaşam tarzlarını görmek sizi gerçekten etkileyecektir.

Kenya'da Safari

İkinci olarak gitmenizi tavsiye ettiğim yer Nairobi Milli Parkı olacaktır. Diğer milli parklar kadar büyük olmaması yaptığınız turu safari olarak değil de mini safari olarak değerlendirebiliriz. Fakat şöyle bir de iyi yönü var tabiki; o büyük milli parklarda her hayvanı görme fırsatı bulamıyorsunuz alan geniş olduğu için. Nairobi milli parkındaysa alan daha küçük olduğu için nerdeyse parkta bulunan bütün hayvanları görebiliyorsunuz. Ancak geç saatte giderseniz sadece ceylan, impala, babun ve zebraları görebilirsiniz. Çünkü aslanlar ve çitalar o saate çoktan avlarını yapmış, karınlarını doyurmuş dinlenmekte olacaklardır.

Birde size kısaca Maasailerden bahsetmeliyim. Maasailer genel olarak Kenya ve Kuzey Tanzanya’da yaşayan göçebe kabilelerdir. Bu insanlar ne kadar savaşçı olarak bilinseler de aslında hayvancılıkla uğraşmışlardır. Özellikle sığırlarına oldukça düşkünlerdir, bunun sebebi de tüm sığırların tanrıları tarafından sadece Maasailer’e verildiklerini düşünmeleri. Hatta bunun aksini düşünenlerle kanlı savaşlara da hiç düşünmeden girebilirler.

Naivashi gölü; önceleri Kenya’nın havalimanı olarak kullanılmış. Şimdilerde de Kenya için önemli olan kesme çiçek pazarının merkezi konumunda. Gölde balık kartallarını görme ve fotoğraflama şansını da yakalıyorsunuz. Naivasha Country Club’da ise sizi ilk olarak pembe çiçekleriyle kocaman bir ağaç karşılamakta. İçeride de kocaman yeşil alana dağılmış masalar ve sandalyeler oldukça davetkarlar. Eğer flamingoların göç mevsimine denk gelirseniz gölün rengini adeta pembeye dönüştüren flamingolarıda görüp fotoğraflamak oldukça keyifli. Ayrıca göl kenarında, göle kuş bakışı bakan ve her türlü konforu sağlayan bungalov adında balayı suitlerinde hafta sonu tatilini değerlendirmek de oldukça ilgi çekici görünüyor.

Nairobi

Son olarak Nairobi’de gezeceğiniz yer Karen Blixen müzesi’dir. Bu müzeyi gezmekten çok hikayesini öğrenmek daha da ilginizi çekecektir.

Danimarkalı yazar Karen Blexin Kenya’ya evlenmek için geliyor. Eşi bir baron ve bu genç çift Nairobi’nin güneybatısında bir çiftlik satın alıyor. Daha sonraları baron av merakı yüzünden eve pek uğramıyor. Bu arada Karen’de önce kendini resim sanatına veriyor daha sonralarıysa çiftliğin işleriyle uğraşıyor. Fakat daha sonra eşiyle ayrılıyor ve Danimarka’ya dönüyor. Yıllıar sonra da bu çiftlik evi müzeye dönüştürülüyor ve içerisinde Karen’in yaptığı resimler ve çiftlikte yaptığı diğer eserler sergileniyor.

Yorum yapın