Nil Nehri’ndeki Adalar

Kategori: Genel
Yazan:
Tarih: 04 Haziran 2010

Nil nehri üzerinde bir çok ada bulunmaktadır.

Nil Nehri

KITCHENER ADASI
19. YY sonlarında; Sudan’daki zaferlerinden ötürü, İngiliz ordunda albay olarak görev yapan Kitchener’e hediye edilmiş. Bu adada asıl ilginizi çekecek olan, dünyanın her tarafından toplanılan bitki ve tohumlarıyla oluşturulan botanik bahçelerdir. Buradaki sukunet her insana huzur verir ve derinden etkiler.

ELEPHANTOS ADASI
Bu adaya fil adası deniliyor. Bunun sebebiyse, Nil Nehri’nin dalgalarının çarptığı sahilindeki kayalardan geliyor. Bu adada Mısırlıların koç başlı tanrılarının onuruna yaptıkları “Khnum Tapınağı” görülmeye değerdir. Bu tapınağın yakınlarında, bir kayanın içerisine oyulmuş bir de nil nehrinin su seviyesini ölçen bir cihaz geliştirmişler. Böylece Nil nehrinin su seviyesini görüp yıllık taşkınları hesaplayabiliyorlarmış.

Nil Nehri'nden bir kare

SEHEL ADASI
Bu adada, kıtlık anıtı var. Bu anıt diğer anıtlarla birlikte Kral Zoser döneminde yapılmış. Ayrıca bu anıt bu bölgeye ilk olarak Kral Zoser döneminde hakim olunduğunun da kanıtıdır. Bir de adada bin sekizyüzlü yılların sonunda Sehel anıtı bulunmuş. Bu anıtta yapılan araştırmalarda; üstündeki şekle göre, İnsan yapımı sentetik madde kullanılmaya başlandığı anlaşılıyor. Yani piramitlerin inşaasında bazı işçiler kireç ve bir kaç maddeyi karıştırarak blok taşlar elde ettiklerini düşünüyorlar.

URONARTİ ADASI
Nil Nehri’nin Semna yakınlarında ki adasıdır. III. Senusret zamanında, buraya bir kale yapılmış. Bu kalede ki bir yazıtta; saltanatın dokuzuncu yılında kuş diyarına yapılan seferin, suyun düşük seviyesinden dolayı yarıda kesildiğini yazmışlar.

Yorum yapın