Senegal’in Başkenti Dakar..

Kategori: Genel
Yazan:
Tarih: 09 Haziran 2010

Dakar Şehrinden Bir görünüm

Dakar Batı Afrika’daki en büyük liman olmasından dolayı Avrupa Afrika ve Amerika kıtaları arasında önemli bir mekan olmuştur. 1444 yılında Afrika’daki ilk öncü Avrupalı güç olan Portekizlilerin  Goree Adası üzerinden ticarete başlamasıyla bugun ki şehrin yerine küçük bir köy kurulmuş. Ve bu köy ticaretle büyüyerek şu anda 2 milyonu aşkın
nufusuyla Batı Afrika’nın başkenti olmuştur.
Dakar 1978’den beri ünlü Paris- Dakar Rallisi’nin bitiş noktası olması ona dünya çapında bir şöhret kazandırmış olsada son yıllarda yarış Güney Amerika’ya alınmış durumda. Ralli’nin bitiş noktası ise ne kadar Dakar olarak bilinse de aslında yarış Dakar’a 40 kilometre mesafe de yer alan Retba Gölü kıyısında sona ermektedir.
Retba Gölün’de %40ı aşan tuz bulunmaktadır ve rengi pembedir. Bu renkli gölde yüzmek oldukça keyifli bir deneyim.
Şehrin her tarafından görülen Grand Mosquee’yi de gözden kaçırmanız imkansızdır. Yapımı 1964’te tamamlanan ve tipik Fas mimarisini taşıyan bu camiinin şehrin Medina bölgesinde ki alçak binaların arasından göze çarpan minaresi 70 metre yüksekliğindeymiş.

Grand Mosquee

Dakar’ın kültürel mirasını anlatan IFAN Müzesi Batı Afrika’nın değişik köşelerinden toplanmış binlerce objeyle Batı Afrika’nın kültürüne ışık tutar.

Goree Adası:
Goree’siz Dakar düşünülemez. Eğer Dakar’a gittiyseniz mutlaka 2 3 saatlik de olsa zaman ayırıp gezmeniz gereken, tarihsel açıdan da bi o kadar önemli küçük bir adacık Goree. Cap Vert Burnu’nun sağladığı doğal koeuma sayesinde oldukça güvenilir bir demirleme yeri olmuştur. Adayı Portekizliler’den alan Hollandalı’lar adaya iyi liman anlamına gelen “Goree Reede” adını vermişlerdir.

Goree Adası

Küçük amma stratejik önemi çok büyük olan bu ada Avrupalı güçler tarafından bir çok kez el değiştirmiştir. Goree’de araba yoktur Hükümet Meydanı ve sokakları kumla kaplıdır. Adaya ulaşım Dakar’dan feribotlarla sağlanmaktadır.
Tepeden aşağı inerek son zamanlarda müze olmuş olan küçük kaleyi ziyaret etmek gerekir. Dairesel planlı orta avlunun etrafındaki korunmalı odalar Senegal ve Goree tarihini anlatan güzel bir müzeye dönüştürülmüş.

Etiketler:

Yorum yapın